directory-administration

College Administration

Dean's Office
Name Title Office
Andreas C. Cangellaris Dean 306 Engineering Hall
Martin D F Wong Executive Associate Dean 306 Engineering Hall
Doris Elaine Bonnett Administrative Aide 306 Engineering Hall
Michael J. Devocelle ASSOC DEAN FOR FIN & ADMIN
Jean Hanks Assistant to the Executive Associate Dean 306 Engineering Hall
Tessa M. Hile Director of Budget and Resource Planning 306 Engineering Hall
Liang Y. Liu Associate Dean of Facilities & Capital Planning 306 Engineering Hall
Tammy S. Nohren Administrative Assistant to the Dean 306 Engineering Hall
Jonathan J. Trice Office Support Specialist 306 Engineering Hall
Lori Rairden Willoughby Executive Director of Human Resources 306 Engineering Hall
Robin A. Willoughby Administrative Aide 306 Engineering Hall
Advancement
Name Title Office
Dale Wright Associate Dean for Advancement 310 Engineering Hall
Paula Besson Sr. Director of Constituent Engagement 310 Engineering Hall
Tara L. Smith Assistant to the Associate Dean for Advancement 310 Engineering Hall
Alyson Bell Coordinator of Stewardship & Donor Relations 310 Engineering Hall
Tim Cochrane Associate Director of Advancement, Aerospace Engineering 300 Talbot Laboratory
Susan J. Fitzgerald Development Associate, Bioengineering
Emily L. Harrison Coordinator of Engineering Advancement Activities
John E. Kelley Director of Advancement, Civil and Environmental Engineering 1210 Newmark Civil Engineering Bldg
Holly Leckie Information Specialist 310 Engineering Hall
Nishant Makhijani Assistant Director of Advancement, Civil and Environmental Engineering 1117 Newmark Civil Engineering Bldg
Rachel M. Pirkle ASSOC DIR, DONR REL & STWRDSHP
Betsy Rodriquez Assistant Director of Advancement, Mechanical Science & Engineering 149 Mechanical Engineering Bldg
John Southwood Senior Director of Advancement, Industrial & Enterprise Systems Engineering 201C Transportation Building
Kent L. Studer Director of Corporate Relations 203A Engineering Hall
Cayla Waters Coordinator of Advancement Communications 310 Engineering Hall
Ross Williams Assistant Director of Advancement, Materials Science & Engineering/Physics/Nuclear Plasma & Radiological Engineering 310 Engineering Hall
Sean Williams Associate Director of Advancement, Computer Science 2250 Siebel Center for Comp Sci
Allison B. Winter Associate Director of Advancement, Electrical & Computer Engineering 1070 ECE Building
Business Services Center
Name Title Office
Sabrina Patrice Bailey Account Technician II
Lori Ann Ballinger-Pankau Assistant to the Head 244-7139 Digital Computer Lab
Amanda E. Boyd Account Technician II
Kimberly Dawn Darnell Grants & Contracts Coordinator
Catherine L. Egan Account Technician II
Nicole Marie Elliott BUS & FIN COORD 2228 Siebel Center for Comp Sci
Tessa M. Hile DIR OF BUS SERV 306 Engineering Hall
Ronald J. Janowski OFFICE SUPPORT ASSOCIATE
Colleen K. Lynch Administrative Clerk 2250 Digital Computer Lab
Maile Dawn Reynolds Account Technician II 310 Engineering Hall
Kendra Michelle Shaffer Grants and Contracts Specialist
Kathryn Meghan Torrey ACADEMIC HRLY ADMIN
Andrea N. Vogel Grants & Contracts Coordinator
Weslee Barron William Walton Grants & Contracts Specialist 2253 Digital Computer Lab
Kathy J. Ward
Career Services
Name Title Office
Maddie Darling Assistant Director
Katherine A. Darr Administrative Aide
Amy L. Fruehling Director, Engineering Career Services
Elaine Goss Office Support Specialist
Deon Robin Assistant Director of Employee Relations
Donna Marie Shubert Office Manager
Lauren Emmae Stites Senior Assistant Director, Engineering Career Services
Kristina Wright Assistant Director, Engineering Career Services
Jian Wu ACADEMIC HRLY ADMIN
Facilities and Safety
Name Title Office
Greg O. Larson Director of Facilities 303C3 Engineering Hall
Liang Y. Liu Associate Dean of Facilities & Capital Planning 306 Engineering Hall
Daniel Joseph Maier Assistant Facilities Manager 303C4 Engineering Hall
Graduate, Online and Professional Programs
Name Title Office
Harry Dankowicz Associate Dean of Graduate, Online, and Professional Programs 402 Engineering Hall
Frank M. Hoskinson, Jr Director of Online and Professional Engineering Programs
Kenneth E. Jenkins Creative Specialist, Broadcasting
Matthew Thomas Maduzia ONLINE PRGMS SPEC
Amy Jeanne McCullough COORD FOR MENG PRGMS
Rhonda Kay McElroy Director of Graduate Programs 400A Engineering Hall
Peggy A. Pisel Office Support Associate
Kathy Ann Reeves Administrative Aide 401 Engineering Hall
Ritchie D. Strom Video Coordinator
Wendy Yahnke Yahnke Online Programs Specialist
Human Resources
Name Title Office
Kathy Jo Buss Associate Director of Engineering Human Resources 203 Engineering Hall
Thurman B. Etchison, III HR Specialist 203 Engineering Hall
Lori A. Frerichs Administrative Clerk 203 Engineering Hall
Sarah Leanne Musselman Assistant Director of Engineering Human Resources 203 Engineering Hall
Leslie Lewin Reinhart HR Specialist 203 Engineering Hall
Beth Anne Rutledge Staff Clerk 203 Engineering Hall
Dallas Andrew Schlosser HUMAN RESOURCES SPEC
MaryEllen Kathleen Simpson OFFICE SUPPORT ASSOCIATE
Lori Rairden Willoughby Executive Director of Engineering Human Resources 306 Engineering Hall
Information Technology
Name Title Office
Amy Lee Adams Web Application Developer 2232 Digital Computer Lab
Khlaf Alkhaldi Assistant IT Specialist
John Onyango Anindo Associate Web Application Developer 2231 Digital Computer Lab
Travis Ashmore Business Analyst 2231 Digital Computer Lab
James A. Babiarz Senior Windows Sys Administrator 2316 Siebel Center for Comp Sci
Patrick Edward Bailey Associate IT Specialist 000F Grainger Engineering Library
Salim M. Belahi Senior IT Specialist 3080 ECE Building
Kaity Bequette Help Desk Specialist 2312 Siebel Center for Comp Sci
Asher Beyer Associate Web Application Developer 2231 Digital Computer Lab
Jeremy Bird Assoc. Web Application Developer 2231 Digital Computer Lab
Kathleen Sharon Ervin Booth Business Analyst 244 Seitz Materials Research Lab
Robert K. Brank
Palmer Buss Sr. IT Specialist 2302 Siebel Center for Comp Sci
Brad Butler Assistant Director for Application Services 2233 Digital Computer Lab
Martin D. Butts Assistant IT Specialist 264 Seitz Materials Research Lab
Roy H. Campbell Associate Dean for Information Technology 3122 Siebel Center for Comp Sci
Michael G. Chan IT Architect 2320 Siebel Center for Comp Sci
Rachel Chartoff Senior Web Designer 2232 Digital Computer Lab
Joseph Choi
Richard Byungtak Chung Assistant IT Specialist 219 Siebel Center for Comp Sci
Robert R. Cicone Network Administrator 3080 ECE Building
Scott V. Cimarusti eLearning Specialist 2340 Siebel Center for Comp Sci
Ethan William Conner Associate IT Specialist 403A2 Engineering Hall
Casey R. Coughlen Linux System Support Analyst 2305 Siebel Center for Comp Sci
Gina Marie Duello IT Specialist 270 Seitz Materials Research Lab
Thomas John England Senior Project Manager 2334 Siebel Center for Comp Sci
Lin Fan Lead Information Specialist 403A2 Engineering Hall
Neil R. Feuerhelm AV Tech Specialist 2305 Siebel Center for Comp Sci
Jill Fleming Associate Web Designer 2232 Digital Computer Lab
Joel T. Franzen Sr. Linux Sys Admin 2318 Siebel Center for Comp Sci
James Guelfi Assistant Director for Research Services 242 Coordinated Science Lab
James Han IT Specialist 270 Seitz Materials Research Lab
Scott Harding Assistant IT Specialist II 2302 Siebel Center for Comp Sci
Mark Smylie Hart Research Technology Facilitator 2338 Siebel Center for Comp Sci
Laura L. Hayden Web Services Manager 2234 Digital Computer Lab
Amy Hurst Associate Web Designer 2232 Digital Computer Lab
James R. Hurst Director 2332 Siebel Center for Comp Sci
Andres Irigoyen-Au User Support Manager 3080A1 ECE Building
Benjamin J. Kaap Database Administrator 2231 Digital Computer Lab
David Dashifen Kees Sr. Web Application Developer 2232 Digital Computer Lab
Jonathan Ho Kim
Thomas Charles Layman Account Tech II 2326 Siebel Center for Comp Sci
Brian Jinsup Lee Associate IT Specialist 3080 ECE Building
John Lee Help Desk Specialist 3080 ECE Building
Jordan T. Lowe Senior Web Application Developer 2231 Digital Computer Lab
Kyle Mabry Associate IT Specialist 264 Coordinated Science Lab
Jacob Donovan MacGregor Help Desk Services Manager 2314 Siebel Center for Comp Sci
Bradley R. Mahaffey Assistant Director for Instructional Services 2328 Siebel Center for Comp Sci
Farzad Mirzaei eLearning Specialist 2340 Siebel Center for Comp Sci
Jackie L. Mitchell Business Manager I 2330 Siebel Center for Comp Sci
David E. Mussulman Instructional Technology Facilitator 2338 Siebel Center for Comp Sci
Kim Thi Nguyen-Jahiel Asst. Director for Outreach and Engagement 2336 Siebel Center for Comp Sci
Brian Michael Nolan Assistant IT Specialist
Laurisa M. O'Dear IT Specialist 403A2 Engineering Hall
Frank E. Penrose Systems Engineer 2322 Siebel Center for Comp Sci
Gianni Pezzarossi Sr. Linux Sys Admin 270 Seitz Materials Research Lab
Josh Potts Software Engineer
Manu Pulikkan Windows Systems Administrator 2305 Siebel Center for Comp Sci
David W. Ruby Associate Director for Infrastructure Services 2324 Siebel Center for Comp Sci
Glen Rundblom Linux Systems Support Analyst 2312 Siebel Center for Comp Sci
William J. Ryan Systems Administrator 2316 Siebel Center for Comp Sci
Irene John Sakellarakis Senior IT Specialist 270 Seitz Materials Research Lab
Matthew McCutcheon Seng IT Specialist 264 Coordinated Science Lab
James Jaemin Shin Associate IT Specialist
Calvin Shirley IT Specialist 2305 Siebel Center for Comp Sci
Jason B. Smith Senior IT Specialist 264 Coordinated Science Lab
Susan A. Storm Information Specialist 403A2 Engineering Hall
Paul J. Taraszka Linux Sys Admin 2318 Siebel Center for Comp Sci
Sandra Thompson Senior Systems Administrator 2232 Digital Computer Lab
Stuart Lee Turner Senior IT Specialist 264 Coordinated Science Lab
Timothy Roger Vruwink Linux System Administrator 403A2 Engineering Hall
Vincent Weathers Linux System Administrator 2302 Siebel Center for Comp Sci
Thomas E. Webb, Jr Sr. IT Specialist 3080 ECE Building
Melissa Whitt IT Specialist 403A2 Engineering Hall
Renata Ilgizarovna Zakirova Assistant IT Specialist
Innovation and Entrepreneurship
Name Title Office
Andrew Singer Special Advisor to the Dean for Innovation and Entrepreneurship & Director of the Technology Entrepreneur Center 110 Coordinated Science Lab
Marketing and Communications
Name Title Office
James William Bell Executive Director for Marketing and Communications
Miranda W. Holloway Media Communications Specialist
Michael Fred Koon Marketing and Communications Coordinator
Michelle Huls Rice Director, Engineering Communications Office
James S. Vattano Senior Media Communications Specialist 303 Engineering Hall
Research
Name Title Office
Sue Ellen Berndt Office Manager 203A Engineering Hall
Jennifer Bernhard Associate Dean for Research 203A Engineering Hall
William Allen Dick Assistant Dean for Research 203A Engineering Hall
Katherine L. Freeman Office Administrator 203A Engineering Hall
Melissa Ong CORP REL RES COORD 203A Engineering Hall
Kent L. Studer Director of Corporate Relations 203A Engineering Hall
Donald Takehara ASST DIR FOR RES
Undergraduate Programs
Name Title Office
Sarah Y. Adams Office Manager 206 Engineering Hall
Belinda Louise Barnhart Office Manager 210 Engineering Hall
Meredith Blumthal DIR OF INTL PRGMS IN ENGR
Kimberly J. Bone Office Manager 210 Engineering Hall
Marie-Christine Brunet Assistant Dean 206 Engineering Hall
Amy L. Cain Office Support Associate 210 Engineering Hall
Nancy Joan Childers Office Support Specialist 210 Engineering Hall
Ivan Favila Assistant Dean and Director, Morrill Engineering Program 206 Engineering Hall
Gretchen M. Forman Program Coordinator, Illinois Engineering First-Year Experience
Jana Dee Gadbury Office Manager 210 Engineering Hall
Laura Diane Hahn Director, Academy for Excellence in Engineering Education 201 Engineering Hall
Crystal Rochelle Hahnstadt Office Support Associate 206 Engineering Hall
Emily K. Herrstrom Office Support Associate 206 Engineering Hall
Michael C. Hirschi Professor Emeritus 210 Engineering Hall
Sandra D. Johnson Office Manager 101 Engineering Hall
Kortney Kay Jones COORD OF NEW STDNT PRGMS
Susan M. Larson Assistant Dean 206 Engineering Hall
Vonda L. MacFarlane Staff Clerk 206 Engineering Hall
Chris Migotsky Academic Advisor and Coordinator of Faculty Teaching Programs 206 Engineering Hall
Brooke Suzanne Newell Academic Advisor & Program Coordinator, Women in Engineering (WIE) 210A4 Engineering Hall
Keri Michelle Niehans AC ADV & COORD ENGR PTHWS PRGM
Kevin T. Pitts Associate Dean for Undergraduate Programs 206 Engineering Hall
Robert W. Porter Clerk 206 Engineering Hall
Umberto Ravaioli Senior Assistant Dean for Undergraduate Programs / Director of Undergraduate Student Affairs 206 Engineering Hall
Sahid Lines Rosado Lausell Outreach Coordinator 210 Engineering Hall
Jennifer Lindsay Sans Office Manager 206 Engineering Hall
Gordon Kent Speagle, Jr ACADEMIC ADVISOR 206 Engineering Hall
Dana Michelle Tempel Assistant Director, CARE 435 Grainger Engineering Library
Lori West Academic Advisor and Coordinator of International Studies Programs 206 Engineering Hall
Angela Sue Wolters Director, Women in Engineering 210 Engineering Hall
Andrea R. Wynn Recruiting and Retention Coordinator 210 Engineering Hall